Stało się. Wybrałeś studio, tatuatora, otrzymałeś termin i czekasz na niego z zapartym tchem. Nasuwają się pytania: Jak zadbać o świeżą dziarkę? Co jest dla mnie bezpieczne? Odpowiedź jest prosta: zaufaj tatuatorowi. Jego wiedza bazuje na doświadczeniu lub jeżeli dopiero zaczyna to na doświadczeniu swojego mentora. Są artyści, którzy preferują specjalne masła do tatuażu, inni zaś kremy czy olejki. Jedni rekomendują second skina, inni zaś wolą owinąć skórę folią spożywczą (tą przezroczystą, nie aluminiową!). Każda z tych metod jest poprawna i w sprawdzonym studio możesz poczuć się bezpiecznie.
Opowiem Ci teraz w kilkunastu punktach co jest dozwolone w praktyce dbania o tatuaż. Tworząc tą listę bazowałam na wiedzy uzyskanej w ramach współpracy z wieloma tatuatorami oraz na podstawie swoich doświadczeń w trakcie gojenia dziarek różnymi metodami i produktami. Nie musisz mi wierzyć na słowo. Spytaj również swojego tatuatora 🙂
● Produkt – wybieraj tylko dedykowane produkty do tatuaży. Są one przebadane i w 100% bezpieczne dla otwartej rany jaką jest na początku dziarka.
● Stosowanie się do zaleceń – czyli jak już wspominałam, słuchanie uwag tatuatora. Jeżeli masz wątpliwości koniecznie skontaktuj się ze studio. Tatuatorzy to otwarci i pomocni ludzie; im także zależy, aby praca wyglądała pięknie po wygojeniu.
● Bądź delikatny – nie ściskaj tatuażu, nie drap, a jeżeli musisz go zakryć to staraj się używać naturalnych tkanin nieprzylegających zbyt mocno do skóry (nawet jeżeli masz na sobie folię).
● Środki myjące – wystarczy nieperfumowane, niebarwione (czyste) mydełko, choć ja szczególnie polecam mydło ze srebrem koloidalnym lub dedykowane żele, które łagodzą skórę i przyspieszają gojenie. Formuła nie ma znaczenia, może być to kostka lub żel w płynie.
● Ręczniki papierowe – służą do delikatnego odsączania wody z umytego tatuażu. Dobrze sprawdzą się również nieperfumowane chusteczki, niemniej polecam te pierwsze, gdyż są sztywniejsze i ich fragmenty tak łatwo nie zostaną na skórze podczas odsączania z wody. Delikatnie dotknij tatuażu kilkukrotnie aż ostatni listek papieru będzie suchy. Następnie zaaplikuj wybrany specyfik przeznaczony do tatuaży.
● Jeżeli korzystasz z przezroczystej folii śniadaniowej, zamiast second skina – zmieniaj ją co kilka godzin, aby nie zaparzyć dziarki i kiedy tylko możliwe pozwól skórze oddychać bez folii. Pamiętaj, gdy przebywasz w miejscu, gdzie ryzyko zainfekowania tatuażu jest duże (komunikacja miejska, tłok, itp.) lepszym wyjściem będzie zafoliowanie skóry, niż narażanie się na zakażenie.
● Jeżeli zaś używasz second skina – zdejmij go dokładnie wtedy kiedy wskaże Twój tatuator (z mojego doświadczenie było to po ok. 2 dniach), a później przemywaj regularnie wodą z mydłem (lub specjalnym żelem), osuszaj i smaruj wybranym specyfikiem bez oklejania folią.
● Pierwsze 2 noce – przez ten czas zawijaj skórę folią, aby do rany nie dostały się zanieczyszczenia. Po tym okresie pozwól skórze oddychać w nocy.
● Unikaj sytuacji, gdzie tatuaż całkowicie wyschnie – po każdorazowym przemyciu i osuszeniu, smaruj cienką warstwą wybranego specyfiku do tatuażu (co ok. 3h)
● Kąpiel – podczas kąpieli nie mocz tatuażu, unikaj kontaktu z wodą. Od jednej kropelki nie zdarzy się tragedia, niemniej zachowaj zdrowy rozsądek.
● Alkohol – rozrzedza krew i utrudnia gojenie, więc sugeruję nie pić go przez ok. 1 tydzień od zrobienia dziarki.
● Opalanie, sauna, basen, balsamy – zalecam wprowadzić najwcześniej po ok. 4 tygodniach, kiedy tusz w naszej skórze pokryje się odpowiednią warstwą naskórka, która ochroni go przed światem zewnętrznym.
● Aktywność fizyczna – możesz ją wprowadzić po ok. 2 tygodniach.
● Ochrona tatuażu na co dzień – pamiętaj o kremach z filtrem SPF50, a najlepiej całkowicie unikaj wystawiania dziarki na słońce, czy działanie solarium. Zapewne wiesz, że tatuaże najlepiej prezentują się na jasnej skórze.
Powyższe zasady zapewnią Ci bezpieczne przejście przez proces gojenia dziarki. Trwa on zazwyczaj ok. 3 tygodni, niemniej jest to kwestia bardzo indywidualna.
Naturalnym etapem jest łuszcząca się skóra (wygląda dokładnie tak samo jak naskórek po intensywnym opalaniu). Niebezpiecznym sygnałem są zaś:
● Strupki z krwi
● Bąble
● Sączący się długo płyn z rany. Płyn jest czymś normalnym tylko przez pierwsze dni – krew i osocze wydostają się wówczas z rany; po kilku dniach skóra powinna się „zamknąć”.
Nie wiesz czym pielęgnować nową dziarkę? Pomożemy-> Kosmetyki do tatuaży